$ DOLAR → Alış: 4,03 / Satış: 4,05
€ EURO → Alış: 4,96 / Satış: 4,98

SADEF ALAÇAM AĞALIĞINI ALDI

SADEF ALAÇAM AĞALIĞINI ALDI
  • 07.05.2015
  • 821 kez okundu
Reklam

SADEF Genel Sekreteri ve Tuzla Blediye Meclisi Üyesi İbrahim DENİZ, Tuzla Belediye Başkanı Şadi YAZICI adına ağalığı aldı.

Baharın gelmesiyle birlikte her yöre kendine has şenliklerle Hıdırellezi kutladı. Samsun Alaçamlılar Derneği de Güreş ve Keşkek Şöleninde Samsunluları baharla buluşturdu.

 6 yüz yıllık bir geçmişi olan Alaçam Geyikkoşan Güreşleri, Alaçam Belediyesi tarafından geleneksel olarak tertip ediliyor. Alaçam Belediyesi tarafından organize edilen geleneksel Hıdırellez Şenlikleri ve Geyikkoşan Yağlı Güreşleri, Geyikkoşan Mesire Yeri’nde yapıldı. Miniklerin karşılaşmalarıyla başlayan güreşler, pehlivanların kategorileri arttıkça güreş severlerin heyecanlarını da artırdı. Kıran kırana geçen müsabakalar sonunda Ekrem Yavuz ile Ünal Karaman, finalde karşılaştı. Başpehlivanlık mücadelesinde Ünal Karaman ile Saban Yılmaz’ın güreşi izleyicilere heyecan dolu dakikalar yarattı. 1.5 saat süren final güreşinde rakibini yenen Şaban Yılmaz, başpehlivanlığı kazandı. Şaban Yılmaz’a kupası Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç tarafından verildi. 

 Geyikkoşan Güreşleri’nin Karadeniz’in Kırkpınar’ı olarak bilindiğini dile getiren Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar, “Bu güreşlerin tarihi de Kırkpınar güreşleri kadar eskiye gider. Kırkpınar’da güreşen pehlivanlarımız burada da er meydanına çıkar” dedi. Güreşe yapmış oldukları katkıdan dolayı eski güreşçilere Başkan Uyar tarafından plaket verildi.

 Şenliklere Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç’ın yanı sıra Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Alaçam Kaymakamı Oguz Alp Çağlar, AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar, SADEF Genel Başkanı Yıldıray BAŞ, SADEF Genel Sekreteri İbrahim Deniz, SADEF Samsun Bölge Başkanı Köksal AKMAN, SADEF Samsun Bölge Başkan Vekili Hakan KEFELİ, Tuzla Samsunlular Derneği Başkanı İlyas DEMİR,İstanbul Esenler Alaçamlılar Derneği Başkanı Bayram BAŞ, Bafra Çetinkaya Dernek Başkanı Ahmet ÇELİK, Samsun İlçe Belediye Başkanları ve birçok davetli dernek başkanları ve çok sayıda vatandaş da katıldı..

 Alaçam’da yaklaşık 10 bin kişinin 8 saat boyunca izlediği Geyikkoşan Güreş şenliğinde geleneksel olan ağalık açık artırmasını Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi YAZICI kazandı. Ağalığı, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi YAZICI adına SADEF Genel Sekreteri ve Tuzla Belediye Meclis Üyesi olan İbrahim DENİZ ağalık merasimiyle aldı. İbrahim DENİZ 6 Mayıs 2015 Hıdrellez şenlikleri ağası olarak SADEF i onurlandırdı.

 SADEF Genel Başkanı Yıldıray BAŞ, burada yaptığı konuşmada, “İstanbul da yaşayan bir Samsun lu ve SADEF Yönetim Kurulu Başkanı olarak şölene katılan tüm dernek başkanlarımıza, burada bulunan ve bu güzel günü bizimle paylaşan dostlarımıza, Gençlik ve Spor Bakanımıza, Sayın Valimize Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Alaçam Kaymakamına, Ak Parti İL Başkanına, Alaçam Belediye Başkanına ve binlerce Samsunlu ya teşekkür ederim. Tarihi 6 yüzlü yılların öncesine dayanan bu güzel Atasporumuzu SADEF olarak burada bulunup, desteklemiş olmaktan gurur duyuyoruz, SADEF adına şenlik ağası olan SADEF Genel Sekreterimiz İbrahim DENİZ i ve bu yılın Başpehlivanı olan Şaban YILMAZ ı kutluyorum.” dedi.

  Yapılan bu tür festivaller birlik beraberlik açısından güzel etkinliklerdir. Türkiye’de iyi bir yere sahip olan Samsun, Karadenizi en iyi şekilde adını duyurmak için adım atan insanlarla dolu. Onlar yaşadıkları toprakların kıymetini bilen, tüm değerlerine sahip çıkan vatandaşlar olarak bu yılda biraraya gelerek bir olmanın önemini göstermişlerdir.

thumb_9D1C31A9-E3EF-4237-B42E-4E4B5DBED060   Haberin Resimleri İçin Tıklayın

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ